Потврђене сумње: Контроле откриле неисправан мед у увозу
Државне институције покренуле су најављену акцију контроле хране, а први на удару нашао се мед. Иако званични подаци тек треба да буду објављени, први резултати нису охрабрујући.
У оквиру борбе против корупције и подршке домаћој производњи, Влада Србије донела је закључак којим се појачава надзор над медом, млеком и млечним производима, вином и јаким алкохолним пићима.
Према подацима Савеза пчеларских организација Србије (СПОС), контрола увозног меда започела је 13. фебруара. За само осам дана узорковано је око 100 тона овог производа.
– Контрола свих увозних контингената меда у Србију увелико траје. Према нашим незваничним информацијама, свих 100 тона је узорковано, али док званичне анализе не стигну, тај мед не сме у промет. Први резултати су већ доступни и показују да је мед неисправан. То смо и очекивали, јер је тренутна увозна цена овог производа свега 1,3 евра по килограму, са све трошковима испоруке – каже за Бизнис.рс председник СПОС-а Родoљуб Живадиновић.
Како истиче, таква цена за прави пчелињи мед није реална, па није потребна ни анализа да би се знало да је реч о сумњивом производу.
– Када је реч о контроли меда у маркетима, ситуација је лоша. До сада је узето тек 11 узорака, а од државног врха смо затражили да се утврди ко кочи контролу и да одговорни буду санкционисани – додаје Живадиновић.
Према његовим сазнањима, увозници који су донели ове количине меда већ су затражили суперaнализу. Од укупно узоркованих 100 тона, за сада је стигао резултат за око 40 тона, а показало се да је мед неисправан.
– Суперанализа значи да се исти узорак проверава у другој лабораторији, што је законско право увозника. Ипак, српска метода анализе меда једна је од најбољих у свету и једина која може поуздано да утврди присуство страних шећера из такозваних C3 биљака. Зато смо затражили да ова метода буде проглашена референтном, чиме би се спречила могућност жалби и манипулација – објашњава Живадиновић.
Док се пчелари годинама боре против фалсификованог меда на тржишту, најновији подаци показују да се ствари ипак мењају. Пакери меда већ зову домаће произвођаче и нуде више цене – сунцокретов мед се сада плаћа 2 евра по килограму, уместо доскорашњих 1,6 до 1,8 евра.
Надајмо се да ово није крај и да ће након меда уследити темељне контроле основних животних намирница попут млека и меса.
Извр: Е капија