Image Alt

Милионска зарада од жира и изазови обнове храстових шума

Милионска зарада од жира и изазови обнове храстових шума

Прошле недеље пажњу медија у региону привукла је прича о компанији „Еуро жир” из Рајева Села, која је, захваљујући уносном уговору са Хрватским шумама, за три седмице зарадила чак 2,6 милиона евра. Уговор је обухватао прикупљање и откуп жира, кључног ресурса за обнову храстових шума. Цена по килограму жира износила је три евра бруто за храст лужњак и 3,30 евра за китњак.

– Жир има кључну улогу у природној обнови храстових шума – истиче др Марко Маринковић, извршни директор за шумарство у ЈП „Војводина шуме”. – Климатске промене, које укључују повећане температуре и промене у режиму падавина, значајно утичу на регенерацију храста. Храст је врста која захтева много светлости у почетној фази раста, што га чини веома осетљивим на промене у окружењу. Поред тога, жир пада директно испод стабла у пројекцији крошње, што ограничава његово ширење и смањује шансе за природно размножавање, за разлику од семена других врста које ветар или животиње могу да пренесу на веће удаљености.

Ситуацију додатно компликује осетљивост жира на гљивичне болести попут пепелнице, која може да уништи семе пре него што клијање уопште почне. Климатски поремећаји, посебно комбинација влаге и повећаних температура, утичу на брзо губљење регенеративних својстава жира. У таквим условима, природна обнова постаје веома непоуздана, а шансу за раст преузимају инвазивне врсте лаког семена као што је граб, који се лакше прилагођава променљивим условима и брже шири.

Шумарске стручне службе стога морају да интервенишу и симулирају природне процесе како би одржале виталност храстових шума. Према др Маринковићу, сакупљени жир пролази кроз сложен процес обраде који укључује термичку и хемијску заштиту како би се осигурало да семе остане здраво и употребљиво за сетву у наредним сезонама. Овај процес се завршава складиштењем жира у специјалним хладњачама, чиме се продужава његова клијавост.

– Храст не рађа сваке године, а и када рађа, количина жира је непредвидива и није у складу са уобичајеним циклусима – додаје др Маринковић. Овај периодицитет отежава планирање и одржавање стабилне производње нових садница, због чега је важно имати залихе квалитетног семена за оне године када природа не даје довољно.

Процес прикупљања, обраде и чувања жира представља значајну инвестицију и стратешку активност за шумарска предузећа. Зарада „Еуро жира” истиче се као пример профитабилности ове делатности, али и као подсетник на комплексност и изазове у очувању храстових шума, које представљају један од највреднијих екосистема у региону.

Извор: ДНЕВНИК

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.

Follow us on
en_USEnglish