Image Alt

Верујем да је производња малина достигла најнижу тачку каже Јан ван Бергејк

Верујем да је производња малина достигла најнижу тачку каже Јан ван Бергејк

Хладно време у Шпанији ове зиме је потрајало необично дуго. „Пролеће коначно стиже, али је снабдевање већином воћа знатно успорено, што је довело до опште несташице меког воћа из Шпаније“, каже Јан ван Бергејк, који више од 30 година учествује у производњи у Шпанији и комерцијално је одговоран за малине у оквиру групе Plusberries.

„Хладноћа је посебно утицала на малине. Поред тога, узгој малина у Шпанији постаје све мање исплатив, због чега се све мање површина заснива овом културом, што додатно погоршава проблем. Природно је да после врхунца следи пад. Јесенас смо имали врхунац у понуди, а силазни тренд је почео након Нове године. Сматрам да смо сада на најнижој тачки производње малина, иако понуда полако расте. Вероватно ће тек почетком априла понуда бити поново задовољавајућа“, процењује Јан.

Он додаје да су цене малина тренутно веома високе. „Ни снабдевање из Марока није много боље. Посетио сам Агадир ове сезоне и не очекујем велике количине пре 1. априла. Сличан тренд видимо и код купина. Током целе зиме је било несташица, али би се ситуација код купина могла мало брже стабилизовати.“

Када је реч о боровницама, и њихова производња у Шпанији је каснила, али сада понуда почиње да расте. „Тренутно се на тржишту продају слабији квалитети увозних боровница по врло ниским ценама. Мароканске боровнице коштају око 8–9 евра по килограму, а шпанске су на сличном нивоу. Ипак, разлика у ценама између различитих сорти боровница све је израженија.“

Што се јагода тиче, понуда је такође била ограничена, а киша је изазвала проблеме са квалитетом шпанских јагода. „Очекујемо више јагода у наредним недељама, али у целини верујем да ће цене остати стабилне. Потражња око Дана заљубљених увек изазива привремени раст продаје, али и додатну гужву. Прода се више јагода, али због специјалних паковања, често све прерасте у велику журбу за један једини дан“, примећује Јан.

Када је реч о водоснабдевању у провинцији Уелва, које је претходних година било велики изазов, ове сезоне ситуација је нешто боља. „Ове зиме је било редовних падавина, што је смањило непосредни притисак. Ипак, морамо остати опрезни, јер ће летње врућине поново донети рестрикције“, упозорава он.

Још један изазов за шпанске произвођаче је повећање минималне зараде које је ступило на снагу 1. јануара. „Као и у остатку Европе, и овде је производња све скупља, а радну снагу је све теже пронаћи. Надамо се политичком решењу, јер су промене неопходне“, закључује Јан ван Бергејк.

Позиција Шпаније и Марока у светској и европској производњи малина

Шпанија је један од водећих произвођача и извозника малина у свету. Према подацима из 2022. године, Шпанија је извезла око 72.000 тона свежих малина, што је сврстава на друго место по обиму извоза, одмах иза Мексика са 112.000 тона. Мароко је исте године извезао 56.000 тона свежих малина, чиме је заузео треће место на глобалној ранг листи извозника, претекавши Сједињене Америчке Државе.

Извор: Фреш плаза

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.

Follow us on
en_USEnglish