Image Alt

Цвеће које се сади у фебруару, а цвета на пролеће и лети

Цвеће које се сади у фебруару, а цвета на пролеће и лети

Сетва цвећа у фебруару може гарантовати раније и бујније цветање у пролеће, а ваш врт ће тада бити живописан и пун боја. Наравно, неком цвећу ипак треба нешто дуже, па треба добро размислити о томе шта сејемо и када.

Сетвом у затвореном простору током касне зиме или раног пролећа можете добити дужи период цветања, али само ако цвећу пружите одговарајуће услове за раст – довољно светлости и топлоте.

Садња цвећа у фебруару омогућује да биљке развију снажан коренски систем, што ће им помоћи да касније у сезони боље поднесу промене времена и дуже цветају. Зато на сајту Задовољна.хр откривају пет врста цвећа које треба посејати у фебруару, а уз неколико савета за негу, ваша вртна цветна оаза биће лепша него икад.

Зевалица
Омиљена је у вртовима на селу и обично се сеје почетком године како би цветала од јуна, па надаље. Семенке се могу посејати или у јесен у затвореном простору, или почетком пролећа, од фебруара надаље, у стакленику или на сунчаној прозорској дасци унутар куће.

Семенке зевалице сеју се на површину компоста и не смеју да се прекривају, потребна им је светлост за клијање.

Кад саднице постану довољно велике за руковање, пресадите их у веће посуде и наставите да их узгајате на заштићеном месту.

Спремне су за пресађивање у врт након што опасност од мраза прође.

Илустрација: Семенке зевалица се сеју од фебруара надаље у пластеницима или на сунчаној прозорској дасци унутар куће, а расађују кад прође мраз

Рудбекија
Рудбекије долазе у нијансама црвене, жуте и наранџасте, а цветају дуго, од лета до јесени. Једногодишње су врсте и могу се посејати из семенки у затвореном простору од фебруара надаље.

Посејте семенке рудбекије плитко у посуде или тацне, отприлике 6 мм дубоко, и прекријте их танким слојем земље.

Идеална температура за клијање семенки је 18-21°Ц, а требало би да проклијају за две до три недеље.

Кад саднице постану довољно велике, пресадите их у веће посуде како би наставиле да расту, а затим их пресадите на њихову коначну локацију у пролеће.

Пуцавац
Многе врсте овог цвета популарне су украсне биљке које чине групе с нежним класовима подељених латица и цветају током лета и у јесен.

Семенке се могу посејати у јесен или рано пролеће и захтевају ниже температуре и период хладне стратификације како би прекинуле стање мировања.

Тај хладни период може се постићи стављањем семенки у фрижидер на неколико седмица или клијањем у хладном оквиру на отвореном.

Посејте семенке танко на тацне или посуде напуњене компостом и прекријте их финим слојем земље.

Када почну да клијају, одржавајте их на температури од око 18°Ц док не дође време за пресађивање на отворено.

Илустрација: Рудбекије долазе у нијансама црвене, жуте и наранџасте, а цветају дуго, од лета до јесени

Иглица
Важно је не мешати иглице с једногодишњим пеларгонијама јер постоје значајне разлике између њих. Ако желите да сами узгајате ове биљке, семенке можете посејати у фебруару.

Семенке посејте танко и прекријте их финим слојем земље.

Тло одржавајте влажним – немојте допустити да се осуши – и чувајте на идеалној температури од око 21-24°Ц.

У савршеним условима семенке би требало да проклијају у оквиру 10 дана након сетве.

Жалфија
Постоје једногодишње и трајне врсте жалфије, а њихова дуга сезона цветања је готово до новембра и зато су изврстан избор за опрашиваче у јесен.

Посејте семенке на површину посуда или тацни напуњених компостом, а затим их поспите танким слојем компоста или вермикулита.

Семенкама жалфије је потребна температура од 21-24°Ц за клијање, уз стално влажно тло.

Кад саднице никну, пресадите их у појединачне посуде и наставите да их узгајате у затвореном простору док не прође опасност од мраза, када их можете посадити на отворено.

Извор: https://zadovoljna.nova.rs/dom-i-dizajn/cvece-koje-se-sadi-zimi-da-bi-bilo-prelepo-na-prolece-i-leto/

ФОТО: Pixabay

Lorem ipsum dolor sit amet, consectetur adipisicing elit sed.

Follow us on
en_USEnglish