Три српска села у трци за најлепше на свету
Села Тршић, Рудно и Бистрица ове године представљају Србију на престижном конкурсу Светске туристичке организације Уједињених нација за избор најлепшег туристичког села на свету. Сва три места, свакако различита по карактеру, повезује посвећеност очувању културног наслеђа, природе и одрживог развоја.
Како је у Јутарњем програму РТС-а објаснио државни секретар у Министарству туризма и омладине Урош Кандић, конкурс се спроводи у складу са критеријумима које поставља Светска туристичка организација. Да би једно село било номиновано, мора да испуњава услове попут ниске густине насељености, очуваног традиционалног изгледа, доприноса локалном економском развоју, еколошке одрживости и развијене гастрономске понуде.
Тршић – чувар језичке и културне баштине
Родно место Вука Караџића, Тршић, већ пети пут је кандидат за ову престижну титулу. Село је претворено у живу етнографску поставку српског села с краја 19. века, са преко 40 објеката народног градитељства, међу којима је и Вукова родна кућа. Сваке године Тршић посети око 50.000 људи, а током летњих месеци бележи се пораст страних гостију. Према речима историчара Мирослава Терзића, Тршић за Србију има исти значај који „Јасна Пољана“ има за Русију.
Рудно – у срцу природе и биосфере
Смештено на 1.100 метара надморске висине, село Рудно представља пример чистог, одрживог туризма. Без урбанизације, окружено резерватом природе, познато је по стазама за шетњу, нордијском скијању и чистом ваздуху. Сусрет морских и континенталних ветрова, тишина и звук птица стварају утисак потпуне хармоније. Рудно је симбол љубави према завичају и једна од ретких дестинација у којој су мештани успели да развију рурални туризам, иако, као и многа друга села, мучи мука са одласком младих.
Бистрица – село воденица и легенди
У подножју Браничевског округа, село Бистрица очувало је свој идентитет и традицију, упркос томе што се налази на листи седам најугроженијих културно-историјских локалитета у Европи. Легенда каже да је име добила по бистром потоку на којем су Цар Лазар и Царица Милица једном одмарали. Село је познато по активним воденицама од којих се некада живело, а данас представљају вредну туристичку атракцију. Породице попут Петровића већ генерацијама брину о очувању те баштине, а воденице су постале симбол трајне везе између људи и природе.
Кандидатуре ових села нису само питање престижа – она имају конкретан економски значај. Победа села Мокра Гора 2021. године донела је потпуну међународну препознатљивост. Министарство туризма у Србији последње две године улаже у подстицање сеоског туризма. Преко 1.500 регистрованих сеоских домаћинстава тренутно постоји у систему, а све више њих воде млади људи који се враћају на дедовину са жељом да развијају породичне туристичке приче. Ове године држава је определила 150 милиона динара за подршку развоју руралне инфраструктуре и смештајних капацитета.
Светска туристичка организација ће до краја године објавити листу добитника признања. Србија се нада да ће још једно њено село понети ову ласкаву титулу, и тиме, као што је то учинила Мокра Гора, отворити врата светској туристичкој мапи.
Извор: РТС1