Тешка пролећна сетва: Пољопривредници без новца?
Пролећна сетва ове године биће изазовна јер још увек није расписан јавни позив за субвенционисане пољопривредне кредите, док трошкови производње расту за око 20% услед поскупљења репроматеријала. Из Управе за аграрна плаћања уверавају да ће захтеви за кредите бити могући од средине или краја фебруара. Истовремено, пољопривредници се жале на кашњења у повраћају новца за гориво.
Обећања без реализације
Из Удружења пољопривредних произвођача Суботице и Пожаревца истичу да је Министарство пољопривреде обећало расписивање јавног позива за субвенционисане кредите одмах након Нове године, али се то није догодило. Сада је најранији могући рок за објаву конкурсног позива мај или јун, што пољопривредницима отежава припрему за сетву.
“У јуну већ скидамо уљану репицу и јечам. Не знамо зашто Министарство касни, зашто кредити нису већ одобрени, како бисмо могли на време да купимо неопходне материјале. Субвенције такође касне, што додатно отежава ситуацију”, наводе представници удружења.
Кредити и субвенције – питање времена
Из Управе за аграрна плаћања поручују пољопривредницима да не брину, јер средстава има и субвенције ће бити исплаћене. Подношење захтева за кредите очекује се средином или крајем фебруара, као и претходних година.
Међутим, поједини пољопривредници већ два месеца чекају повраћај новца за гориво. Из Иницијативе за опстанак пољопривреде предлажу да се акциза враћа одмах на бензинским пумпама, што би убрзало процес и растеретило пољопривреднике.
“Већ имамо постојеће картице на којима је јасно наведена дозвољена количина горива. Повраћај акцизе могао би да се врши директно на пумпи, што би нам значајно олакшало посао”, истичу из иницијативе.
Проблеми са исплатама и блокирани рачуни
Директор Управе за аграрна плаћања објашњава да поједини пољопривредници нису добили повраћај новца за гориво јер не проверавају редовно своја електронска сандучета. Такође, 1% пољопривредника није добио субвенције јер су им рачуни блокирани.
“Субвенције су исплаћене у 99% случајева, али постоје и они којима средства нису стигла због блокираних рачуна. Министарство пољопривреде и Управа за аграрна плаћања су предузели кораке да реше овај проблем, а новац ће бити враћен чим се проблеми отклоне”, истичу из Управе.
Према најавама, пољопривредници ће у априлу добити средства за набавку сертификованог семена, што ће бити уочи почетка сетве кукуруза.
Најновија вест
Први јавни позив у оквиру Мере 3 Инвестиције у физичку имовину које се тичу прераде и маркетинга пољопривредних производа и производа рибарства у оквиру ИПАРД 3 програма расписан је
данас, саопштило је Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде. Рок за подношење захтева за одобравање права на подстицаје је од 10. фебруара до 14. марта 2025. године. Корисници ове мере су регистрована пољопривредна газдинства и то: предузетници, привредна друштва и задруге, док су подржани сектори прераде и маркетинга млека, меса, јаја, рибе, воћа, поврћа, грожђа, житарица и индустријског биља, наводи се у саопштењу. Додаје се да инвестиције у физичку имовину које се тичу прераде и маркетинга пољопривредних производа и производа рибарства обухватају инвестиције у изградњу и опремање објеката, набавку нове опреме, машина и механизације, компјутерског хардвера и софтвера. Интензтитет подршке у Мери 3 је до 50 одсто од укупно прихватљивих трошкова, док се код инвестиција које се односе на управљање отпадним водама, циркуларну економију и обновљиве изворе енергије подршка увећава за 10 одсто. У оквиру Мере 3 корисник може захтевати подршку, без обзира на укупну вредност инвестиције, за прихватљиве трошкове од 20.000 евра до 1.300.000 евра. Укупна подршка коју један корисник може да оствари у квиру ове мере у периоду спровођења ИПАРД 3 програма је 2.500.000 евра. Текст Јавног
позива доступан је на интернет страници Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде www.monpolj.gov.rs, као и интернет страници Управе за аграрна плаћања. Информације у вези са расписаним Јавним позивом доступне су на телефон Инфо-центра Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде: 011/260-79-60 или 011/260-79-61, као и контакт центра Управе за аграрна плаћања: 011/30-20-100 или 011/30-20-101, сваког радног дана од 7.30 до 15.30 часова.
Извор РТВ