Сеоски туризам у Србији и Европи: Руднички крај као пример успешног развоја
Руднички крај, у близини Горњег Милановца, постао је једна од најатрактивнијих дестинација за сеоски туризам у Србији. Богата културно-историјска традиција и природне лепоте привлаче домаће и стране госте, док домаћини неуморно раде на обогаћивању понуде. Овај крај представља идеалан пример како сеоски туризам може подстаћи економски развој и очување локалног идентитета.
Руднички крај као ваздушна бања
Планина Рудник, проглашена за ваздушну бању још 1920. године, захваљујући изузетним климатским условима, представља идеално место за одмор и рекреацију. Туристи из свих делова света долазе да уживају у чистом ваздуху, домаћој храни и миру који нуди овај крај.
Према подацима Туристичке организације Србије, сеоски туризам је у последњој деценији бележио раст од око 15% годишње. У 2023. години, Србија је имала преко 450.000 туриста који су посетили руралне дестинације, што је донело више од 30 милиона евра прихода.
Пример успешних домаћинстава
Породица Филиповић из села Драгоје једна је од бројних која је улагала у развој сеоског туризма. На месту старе куће својих предака сазидали су брвнару која пружа аутентично искуство одмора. Гостима нуде домаће производе са свог газдинства, што је један од кључних адута сеоског туризма.
“Градили смо кућу за себе, али смо убрзо препознали потенцијал у туризму. Сада имамо капацитете који су током празника увек попуњени,” истиче домаћица.
Слично томе, породица из села Брезовица обновила је кућу стару више од века и трансформисала је у успешан породични посао. Деца се баве маркетингом, док родитељи брину о организацији и одржавању.
Потенцијал и изазови у Србији
У Србији је регистровано више од 1.200 сеоских туристичких домаћинстава, са преко 6.000 кревета. Највише туриста долази из Немачке, Русије и Словеније, а домаћи гости чине око 40% укупног броја.
Ипак, изазови су бројни. Недостатак инфраструктуре у руралним подручјима, слаба дигитална промоција и сложена процедура за добијање субвенција ограничавају даљи развој.
У Европској унији, рурални туризам чини 20% укупног туризма, са годишњим приходом од око 150 милијарди евра. Србија може да искористи примере добрих пракси из земаља као што су Аустрија и Француска, где је подршка државе кључна за развој руралних дестинација.
Значај за локалне заједнице
Сеоски туризам има огроман значај за локалне заједнице. Он доприноси очувању културног наслеђа, подстиче производњу традиционалних производа и отвара нове могућности за запошљавање. У Рудничком крају, све више младих види прилику за останак у родним местима кроз развој туризма.
“Ова сезона била је веома успешна, а већ планирамо нове садржаје за наредну годину. Наши гости увек добију оно што очекују, и то је највећа гаранција за њихов повратак,” каже један од домаћина.
Потреба за стратешким улагањем
Да би се Србија позиционирала као једна од водећих дестинација за сеоски туризам, потребно је стратешко улагање у инфраструктуру, едукацију домаћина и промоцију. Према Стратегији развоја туризма Републике Србије до 2030. године, сеоски туризам је препознат као један од приоритетних сегмената.
Извор: РТС
ФОТО: Снимак екрана РТС