Расте потражња за веганским сиревима
Биљне, или како је популарно веганске замене у исхрани све су траженије, али и доступније на тржишту. Таква ситуација је и када је у питању понуда сирева.
Биљни сиреви праве се од различитих компоненти и намирница- белог пасуља, пиринча, соје, разних масноћа, палминог уља, а продаја веганског сира на глобалном тржишту наставља да бележи раст. Према једном извештају, предвиђа се да ће продаја порасти на седам милијарди долара до 2030. године са 2,5 милијарди долара колико је забележено у 2020. години.
Ниви Јаса је са својим партнером основао компаниу за производњу биљних сирева јер је прешао на биљну исхрану и сматрао је да су тада доступни сиреви за замену за вегане „прилично ужасни”.
„Рекао сам да уопште нећу јести вегански сир”, присећа се Јава који је први сир направио од индијских ораха.
„У то време смо мој партнер и ја били шворц и помислили смо да би било супер да комбинујемо нашу љубав према храни и дизајнерско искуство и створимо бренд веганског сира како бисмо имали довољно новца за остале ствари у животу. Компанија је започела рад на тезги у источном Лондону и сада има осам производа који се продају на интернету и преко 200 продаваца у Великој Британији”, каже за Би-Би-Си Јаса.
Глобални лидер када су у питању вегански сиреви је грчка компанија Виолифе, чији производи се извозе у више од 60 земаља, укључујући САД, Велику Британију, Немачку и Холандију.
Један од разлога зашто се показао успешним каже Викторија Слејтер, шеф компаније Виолифе за северну Европу, јесте то што је бренд, чији су производи направљени од кокосовог скроба, „веома прилагодљив различитим регионалним захтевима”. Он наводи да Виолифе покушава да имитира најпопуларније сиреве у свакој земљи
„На пример, свака земља ће имати свој омиљени сир као што су халуми на Кипру, манчего у Шпанији и чедар у Великој Британији. У могућности смо да одговоримо на ове захтеве тржишта”, каже Слејтер.
Виолифе сада такође продаје камембер и замене за плави сир.
Без обзира на све потешкоће, ово тржиште ипак расте, јер све више људи прелази на биљну исхрану. Наиме, ово није само последица жеље да се људи здравије хране, већ је откривено и да је производња оваквих сирева одрживо- производња заменских сирева ослобађа упола мање угљеника од производње млечног сира.
Извор: https://magazin.politika.rs/scc/clanak/525415/gastronomija/veganski-sirevi-sve-pozeljniji-na-trpezi
ФОТО: Pixabay